Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss oraz Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss oraz Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss oraz Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss oraz Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss oraz Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss oraz Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modeluss 5555555555
Kierownik projektu: ze strony CIOP-PIB: dr hab. med. Joanna Bugajska, prof. nadzw. CIOP-PIB
Streszczenie projektu:
Tytuł projektu:
„Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”
Nazwa programu:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014‐2020
Numer i nazwa Osi priorytetowej:
II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
Numer i nazwa Działania:
2.6 Wysoka jakość polityki na rzecz włączenia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych
Lider:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Partnerzy:
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Termin realizacji
1.01.2018 r. – 31.12.2023 r.
Opis projektu:
„Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” to projekt systemowy, o charakterze koncepcyjnym, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Na jego realizację Unia Europejska i Budżet Państwa przeznaczyły 85,3 mln zł.
Głównym celem projektu jest opracowanie i przetestowanie efektywnego, optymalnego pod względem społecznym i finansowym modelu w zakresie rehabilitacji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej, który będzie miał wpływ na jakość usług świadczonych przez podmioty realizujące zadania dotyczące zawodowego i społecznego włączenia osób zagrożonych niezdolnością do pracy, niepełnosprawnością oraz osób niepełnosprawnych.
Model kompleksowej rehabilitacji ma ułatwić podjęcie lub powrót do aktywności społecznej lub zawodowej osób, które wskutek doznanego urazu, zdiagnozowanego schorzenia, niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej w okresie rozwojowym, nie mogą kontynuować lub podejmować pełnienia ról społecznych oraz aktywności zawodowej.
Jeśli rehabilitacja lecznicza nie będzie ściśle powiązana z rehabilitacją socjalną i zawodową, wynik rehabilitacji nie będzie pełny” (prof. Wiktor Dega - Członek PAN, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, współtwórca Polskiej Szkoły Rehabilitacji).
Opracowany w ramach projektu model kompleksowej rehabilitacji zostanie przetestowany na grupie 600 uczestników w 4 pilotażowych ośrodkach kompleksowej rehabilitacji. W efekcie projektu zostaną opracowane rekomendacje dotyczące:
- systemowego wdrożenia modelu kompleksowej rehabilitacji;
- projektu zmian w ustawodawstwie, które zostaną przekazane odpowiednim instytucjom systemu zabezpieczenia społecznego oraz do Zespołu ds. kompleksowej rehabilitacji;
- oceny skutków wprowadzenia modelu do systemu zabezpieczenia społecznego, w szczególności dotyczących wpływu wprowadzenia modelu na sytuację osób z niepełnosprawnością.
Jednostka: Pracownia Ochron Rąk i Nóg
Okres realizacji: 01.01.2018 – 31.12.2024